صدور محصولات فرآوری شده گیاهی به سایر کشور‌ها

دکتر محمدحسن عصاره در حاشیه برگزاری هفتمین کنگره ملی گیاهان دارویی اظهار داشت: توسعه متوازن گیاهان دارویی در تمامی استان‌ها و نیز صدور محصولات گیاهی به دیگر کشور‌ها به ویژه کشور‌های اروپایی مورد توجه ستاد علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی است.
 
وی با اشاره به اینکه کنگره ملی گیاهان دارویی یکی از منظم‌ترین کنگره‌ها در کشور است، افزود: با افزایش تعاملات، پایش، نظارت و حمایت در ستاد شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی شاهد روند رو به پیشرفت در چشم‌انداز سند راهبردی گیاهان دارویی هستیم.
 
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی تصریح کرد: تصویب  نقشه جامعه علمی کشور، اولویت قراردادن گیاهان دارویی و نیز تدوین،  تصویب و ابلاغ نقشه راه اجرایی سازی سند ملی و تشکیل شورای راهبردی ستاد براساس رونمایی از نقشه راه از دیگر فعالیت‌های ستاد توسعه علوم وفناوری گیاهان دارویی است.
 
عصاره بیان داشت: تعیین جایگاه فعلی، انسجام بخشی، هم‌افزایی، ایجاد وفاق میان دستگاه‌های اجرایی آموزشی و پژوهشی و بهینه سازی الگو‌های کشت در شرایط آبی  و دیم با مصرف محدود آب در راستای ایجاد ارزش افزوده  و نیز دسته‌بندی 2 هزار گونه دارویی در کشور از دیگر اهداف این کنگره ملی است.
 
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی اضافه کرد: افزایش سطح گونه‌های دارویی از 11 هزار هکتار در سال 90 به بیش از 17 هزار هکتار در سال 96  و قابل توسعه به 45 هزار هکتار در برنامه توسعه ششم،  توسعه فناوری در صنایع تبدیلی و نیز قابل توسعه کشت گیاهان در مناطق خشک با مصرف آب کم از جمله برنامه‌هایی اجرایی این ستاد است.
 
عصاره توضیح داد: ایجاد جایگاه تشکیلاتی طب ایرانی در ساختار وزارت بهداشت، احداث درمانگاه  ارائه خدمات در خانه‌های بهداشت، نهادینه شدن آموزش‌های عمومی، اصلاح سبک زندگی، انتشار 2 هزار عنوان کتاب و رساله از برنامه‌های این ستاد است.

فایل های پیوست
نظرات

ثبت نظرات کاربران

نظر خود را وارد نمایید
* موارد ستاره دار الزامی است