تغذیه سالم راهکاری برای مقابله با بیماری‌هابه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی فرهنگستان علوم؛ محمدرضا شمس‌اردکانی عضو کمیته تاریخ و تمدن شورای عالی انقلاب فرهنگی در نشست تخصصی تغذیه از منظر طب سنتی ایرانی که به مناسبت روز جهانی غذا برگزار شد، گفت: طب سنتی ما فرهنگ و مکتب غنی و کارسازی است که سعی در حفظ سلامتی افراد دارد و نه درمان و در واقع در این طب تلاش می‌کنیم به سبک زندگی سالم بپردازیم.


 


عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی افزود: هزار سال پیش کشور ما سردمدار علم بود و چشم دنیا به دانشمندان ایرانی، ولی در ۴۰۰ سال گذشته تا حدودی این قضیه برعکس شده است و این مسأله به دلیل این بوده است که از بسیاری از مسائل غافل شده‌ایم.


 


وی گفت: ما جزء ۶ کشور تولید مقالات در حوزه نانو هستیم در حالی که کسی چندان اطلاعی از طب سنتی در کشور و تأثیر آن بر سبک زندگی سالم ندارد و متأسفانه امروزه ایرانی‌ها در سبک غربی‌ها غذا می‌خورند.


 


عضو کمیته تاریخ و تمدن شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر احیای سفره‌های ایرانی با مزاج‌های مختلف افزود: ایران موفق شده که کرسی تاریخ طب سنتی را در یونسکو از آن خود کند و کشور‌هایی همچون مصر، چین و هند رقبای ما در این زمینه بودند، ولی ما موفق شدیم در این زمینه نتایج خوبی را به دست آوریم.


 


وی با اشاره به اینکه استان گیلان غذا‌های زیادی را ثبت جهانی کرده است، گفت: تغذیه سالم سبب آرامش و آسایش در زندگی می‌شود و اگر افراد سبک زندگی درست را مدنظر قرار دهند در بسیاری از بیماری‌ها می‌توانند پیشگیری انجام دهند.


 


شمس‌اردکانی افزود: طب سنتی ما فرهنگ و مکتب غنی و کارساز است و سعی در حفظ سلامتی افراد دارد و نه درمان و در واقع در این طب تلاش می‌کنیم به سبک زندگی سالم بپردازیم.


 


عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی گفت: امروزه ایرانی‌ها کمتر از غذای سالم استفاده می‌کنند در حالی که می‌توانند با تغییر این سبک با بسیاری از بیماری‌ها مبارزه کنند.


 


وی افزود: طب سنتی برای همه افراد نسخه یکسانی ندارد و هر فردی با توجه به شرایط و ویژگی‌هایش راهکار‌های پیشگیرانه برای او توصیه می‌شود.


 


شمس‌اردکانی گفت: به عبارتی افراد حتی با علائم مشابه درمان‌های متفاوتی از دیدگاه طب سنتی خواهند داشت همچنین به طور کلی تغذیه، حجم غذا، نوع و زمان استفاده از آن در پیشگیری و یا بروز بیماری می‌تواند بسیار مؤثر باشد.


فایل های پیوست
نظرات

ثبت نظرات کاربران

نظر خود را وارد نمایید
* موارد ستاره دار الزامی است