کمیته استانداردسازی خدمات طب سوزنی چین، با حضور یک ایرانی برگزار شدبه گزارش روابط‌عمومی دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، به نقل از ایرنا، در این نشست که با هدف بررسی و تصویب استانداردهای بین‌المللی برخی تکنیک‌های طب سوزنی، روش‌های مختلف تشخیصی و درمانی و ابزارهای مرتبط، به‌منظور ارتقای کیفیت خدمات طب سوزنی در سطح دنیا برگزار شد، دکتر «سانگ بین شنگ»، دبیر کل سیاست‌گذاری و نظارت سازمان طب سنتی چین گفت: طب سوزنی و طب‌های مکمل و سنتی متعلق به کشور خاصی نبوده و باید زمینه‌ای فراهم شود تا همه مردم دنیا از خدماتی با کیفیت بالا و استاندارد در این زمینه بهره‌مند شوند.

 

وی افزود: در قدم اول لازم است این خدمات با توجه به نیاز و شرایط کشورهای مختلف دنیا استانداردسازی شوند تا هم در ارایه خدمات و هم در پایش و نظارت، معیاری بین‌المللی وجود داشته باشد.

 

دکتر «امیرهومن کاظمی»، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و نایب‌رییس فدراسیون جهانی طب سوزنی نیز که به‌عنوان تنها متخصص خارجی کمیته استانداردسازی طب سوزنی چین در این نشست تخصصی رسمی حضور داشت، گفت: در چند سال گذشته نشست‌های تخصصی زیادی برای استانداردسازی بین‌المللی ابزار و وسایل طب سوزنی، تکنیک‌های رایج این رشته و روش‌های اجرای آن بر روی بیماران با هدف افزایش اثربخشی و جلوگیری از عوارض جانبی احتمالی برگزار شده است، اما هدف این نشست بررسی نهایی و تصویب برخی از روش‌های طب سوزنی بود که پس از تصویب در کمیته استانداردسازی، باید به تایید سازمان طب چینی وزارت بهداشت چین نیز برسد.

 

وی افزود: استاندارد ایزو اخیرا برای برخی خدمات دریافت شده و تلاش‌ها برای ارتقای استانداردهای بین‌المللی در جهت افزایش کیفیت خدمات طب سوزنی و طب سنتی در کلینک‌های اقصی‌نقاط دنیا ادامه دارد.

 

این استاد ایرانی دانشگاه پکن ادامه داد: در صورت تصویب یک استاندارد بین‌المللی برای این خدمات، پزشکان و مراکز درمانی طب سوزنی سراسر دنیا می‌توانند از آن به‌عنوان الگویی برای بهبود کیفیت خدمات خود استفاده کنند که این امر در آینده، به افزایش کیفیت آموزش و پژوهش نیز منجر شده و توسعه علمی و دانشگاهی طب مکمل و فراگیر را به ارمغان می‌آورد.

 

کاظمی افزود: کشورهای مشرق‌زمین از روش‌های پزشکی باارزشی طی قرن‌های متمادی صیانت کرده‌اند و اکنون وقت آن رسیده است که بیش از پیش آنها را برای ارتقای سلامت همه مردم دنیا به اشتراک بگذارند.

 

دکتر «هوانگ لونگ شیانگ»، رییس کمیته استانداردسازی طب سوزنی چین نیز ضمن استقبال از حضور یک پزشک ایرانی در این کمیته، آن را در ارتباط دو مکتب طب ایرانی و چینی موثر دانست و گفت: مکاتب طبی مختلف دنیا از جمله طب چینی و ایرانی، قابلیت ارائه خدمات بیشتری را به دنیا دارند که شرط آن صحبت به زبان علمی پزشکی روز و افزایش کیفیت خدمات بوده و در این میان همکاری‌های بین‌المللی، از جایگاه خاصی برخوردار است.

 

گفتنی است، وزارت بهداشت چین از چند سال پیش با همکاری دانشگاه‌ها و فدراسیون جهانی طب سوزنی و طب چینی، اقدام به استانداردسازی بین‌المللی خدمات طب سوزنی و گیاهان دارویی کرده و در تلاش است برای تمام این خدمات، استاندارد ایزو دریافت کند.

فایل های پیوست
نظرات

ثبت نظرات کاربران

نظر خود را وارد نمایید
* موارد ستاره دار الزامی است