دکتر سید کاظم کاظمینی با اشاره به خواص میوه انار، اظهار می‌کند: این میوه در کتب طب سنتی با نام «رمان» عنوان شده که از نظر طبیعت، طبق نظر حکمای طب سنتی به ‏طور کلی تمامی انواع آن سرد، تر و قابض است به طوری که باعث جمع شدن و درهم کشیدن بدن مانند جمع شدن مخاط دهان و روده می‌شود.
 
وی در مورد انواع انار و خواص آن نیز تصریح می‌کند: انار ترش، روده‌‏ها را خراش می ‏دهد اما انار شیرین از نظر طبیعت سرد، معتدل و کمی تر و در عین حال قابض است به طوری که منجر به تولید خون صالح می‌‏شود. البته انار شیرین هر چند خون را صالح می‌کند اما منجر به نفخ می‌شود و علاوه بر این که مسهل و ملین شکم است، ترشح ادرار را افزایش می‏‌دهد.
 
کاظمینی در مورد فواید استفاده از آب انار شیرین بعد از صرف غذا هم می‌گوید: آب انار شیرین منجر به تصفیه خون، تقویت کبد و یرقان، سرفه گرم، صاف شدن صدا، رفع خارش و باز شدن رنگ صورت می‌شود.
 
وی با تاکید بر این که مصرف زیاد انار مضر است، متذکر می‌شود: مصرف زیاد انار موجب فساد غذا در معده و سست شدن معده می‌شود و ایجاد نفخ می‏‌کند که در این قبیل موارد باید از انار ترش برای رفع عوارض حاصله استفاده کرد ولی در عین حال برای افراد سرد مزاج، مصرف زنجبیل پرورده نیز توصیه می‌شود.
 
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد با بیان این که انار با طعم شیرین و ترش که در اصطلاح "میخوش" عنوان می‌شود، در سردی و تری معتدل هستند، ابراز می‌کند: انار میخوش اگر خیلی ترش باشد، طبعی بسیار سرد و خشک دارد و قابض است و موجب ترشح زیاد ادرار می‌شود.
 
وی، دانه انار را قابض‏تر از آب و رب انار می‌خواند و می‌گوید: اگر کوبیده دانه انار ترش به‏ طور مساوی با مویز و معادل یک‏ پنجم وزن آن زیره کرمانی مخلوط و خورده شود، برای رفع استفراغ و تقویت معده بسیار مؤثر است.
 
کاظمینی با اشاره به گل انار معروف به گلنار در زبان فارسی، عنوان می‌کند: اگر گل انار به صورت دم‏ کرده به‏ طور غرغره مصرف شود برای التیام زخم‌های دهان و خونریزی بن دندان موثر خواهد بود. عصاره گل انار با گلاب نیز برای رفع ورم چشم و با آب برای رفع خراش‌های پا که از کفش تنگ ایجاد شده باشد، مفید است.
 
این متخصص طب ایرانی در پایان در مورد پوست انار هم تصریح می‌کند: پوست انار و گوشت سفید داخل این میوه نیز بسیار قابض هستند به ویژه پوست انار طبعی سرد و خشک دارد.

فایل های پیوست
نظرات

ثبت نظرات کاربران

نظر خود را وارد نمایید
* موارد ستاره دار الزامی است