از آنجایی که که انسان به خواص درمانی سیر از پنج قرن قبل از میلاد مسیح پی برده است  و سیر یک تاریخچه بسیار کهن دارد در این مقاله به تعدادی از خواص شناخته شده سیر اشاره شده است. سیر یکی از قدیمی ترین گیاهانی است که مصرف دارویی داشته و از داروهای مهم مصر باستان است. بیش از 300 گونه سیر در سراسر جهان رشد کرده است. سیر آمریکایی با رنگ سفید، پوست کاغذی، عطر و طعم زیاد یکی از شایعترین انواع سیر است. سیر ایتالیایی و مکزیکی دارای رنگ صورتی تا بنفش است و طعم خفیفی دارد.

قرص سیر دارای پودر سیر خشک شده است که خواص آن شبیه سیر تازه است. بیشتر فراورده های سیر در جهان به صورت خشک است. ترکیبات سیر و مکانیسم اثر سیر تا حد زیادی پیچیده است. وقتی پوست سیر کنده می شود و خرد می شود یعنی به مجرد اینکه سیر له می شود و در معرض هوا قرار گیرد، تغییراتی در آن بوجود می آید.

مواد اصلی و موثره سیر نسبت به حرارت حساس هستند لذا حرارت زیاد خواص سیر را از بین می برد و مواد موثره سیر در غذاهای پخته و سرخ شده کمتر از سیر تازه است. بوی سیر مربوط به مواد گوگردی سیر است، که در حرارت بالای 60 درجه مواد گوگردی متصاعد می شود.

نکته اساسی در مصرف سیر:

نکته مهم و اساسی در مصرف سیر این است که کثرت مصرف آن و عدم مراعات مزاج و سن و فصل در خوردن آن می تواند مصدع(عامل سردرد)، محرق خون(سوختن و غلظت خون)، مضر چشم و شش و بواسیر و زنان حامله، مضر صاحبان زحیر و خنازیر، مولد صفراى بسیار تند، مضعف قوای جنسی و برانگیزنده بیماریهای خفته است.

آلیسین مهمترین ماده موثره سیر است

- سیر یک گیاه دارویی است که علاوه بر بالا بردن عطر و طعم مواد غذایی در درمان بیماریها استفاده می شود. جزء فعال سیر ترکیبی گوگرددار به نام آلیسین است. آلیسین یک ماده شیمیایی است  که در سیر له شده، خرد شده و یا جویده شده وجود دارد. آلیسین بسیار قدرتمند است و به عنوان یک آنتی بیوتیک به مهار توانایی رشد و تکثیر میکروب کمک می کند و خاصیت ضد ویروسی، قارچی، باکتریایی و آنتی اکسیدانی دارد. 1میلی گرم از آن دارای قدرتی برابر 15 واحد استاندارد پنی سیلین اثر دارد.

- در طول تاریخ از سیر در درمان بیماریهایی مانند تصلب شرایین، سکته مغزی، سرطان، اختلالات ایمنی، پیری مغز، ورم مفاصل و آب مروارید استفاده شده است.

- سیر دارای ترکیبات ساپونین، روی، سلنیوم، پلی فنل، آرژینین می باشد، و علاوه برآن منبع خوبی از ویتامین B6 و ویتامین C می باشد.

- سیر را می توان در دمای مناسب خشک کرد و در تمام طول سال از آن استفاده کرد.

سیر سبب تقویت سیستم ایمنی بدن

- سیرتقویت کننده سیستم ایمنی بدن است و قرن ها به عنوان یک درمان طبیعی برای بیماریهای تنفسی استفاده شده است. خاصیت درمانی سیر قبل از آنتی بیوتیک های مصنوعی کشف شد. در واقع سیر یک داروی انتخابی برای درمان عفونت است و این به علت ترکیبات آلیسین ( SULFHYDRYL ) و انواع دیگر ترکیبات گوگردی است. اضافه کردن سیر به رژیم غذایی یا مصرف مکمل سیر یک راه عالی برای تقویت سیستم ایمنی بدن برای جلوگیری از بیماری است.

روغن سیر برای محافظت از قلب خوب است

- محققان دانشکده پزشکی در آتلانتا یک ترکیب طبیعی از روغن سیر (Diallyl trisulfide) بدست آوردند که بدن را در برابر آسیب های قلبی محافظت می کند. این ماده پس از یک حمله قلبی، در حین عمل جراحی قلب یا به عنوان یک درمان برای نارسایی قلب مصرف می شود. این ماده یک ترکیب ارگانوسولفوره طبیعی در روغن سیر است که مقدار کمی گاز سولفید هیدروژن دارد این یک روش موثر با عوارض جانبی کمتر است.

- روغن سیر در درمان عفونت های باکتریایی و ویروسی و درد و کاهش التهاب گوش نیز موثر است. چند قطره روغن سیر را در گوش دردناک ریخته و برای 5 – 10 دقیقه باقی بماند و سپس روزانه 3 بار تکرار کنید.

سیر یک آنتی اکسیدان قوی است

- سیر مانع از آسیب رساندن رادیکال های آزاد در اثر پیری، بیماری، آسیبهای اکسیداتیو و دود سیگار می شود. آلیسین موجود در سیر سطح خونی دو آنزیم آنتی اکسیدانی قوی کاتالاز، گلوتاتیون پراکسیداز را افزایش می دهد.

سیر در پیشگیری از سرطان

- بعضی از مردم برای جلوگیری از مبتلا شدن به سرطان روده، سرطان رکتوم، سرطان معده، سرطان سینه، سرطان پروستات، سرطان مثانه و سرطان ریه از سیر استفاده می کنند. تحقیقات نشان داده است که آلیسین دی آلیل سولفید موجود در سیر خاصیت ضد سرطانی دارد. بعد از خوردن سیر یک واکنش شیمیایی روی می دهد که تومورها را از بین می برد.

- یک مطالعه در کارولینای شمالی نشان داد کسانی که سیر خام یا پخته مصرف می کردند خطر سرطان کولورکتال در آنها از 10 به 50 درصد کاهش یافت و خطر ابتلا به سرطان معده به نصف کسانیکه سیر نخورده بودند کاهش یافت.  ژرمانیوم یک ماده ضد سرطان است که در سیر بیش از هر ماده دیگر وجود دارد.

- مطالعات نشان داده است که مصرف روزانه یک حبه سیر می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. بسیاری از مقالات منتشر شده در باره سرطان، خاصیت ضد سرطانی سیر را گزارش کرده اند.

سیر ریسک بیماریهای قلبی را کاهش می دهد

- مهمترین ارزش سیر در پیشگیری و درمان بیماریهای قلبی عروقی اثر ضد تصلب شرایین آن است. در یک مطالعه ثابت شد که سیر اثر تصلب زدایی لیپوپروتئین ها با چگالی کم را کاهش می دهد. سیر افزایش سفتی و سختی شرایین وابسته به سن را کاهش می دهد.

- یک مطالعه در دانشگاه پزشکی کورنل نیویورک نشان داد ترکیبات موجود در سیر ممکن است نقش مهمی در حفظ سیستم قلبی عروقی داشته و  کلسترول بد ( LDL ) و فشار خون را کاهش می دهد.

- یک مطالعه دیگر نشان داد سیر سبب کاهش فشار خون حدود (11 میلی متر کاهش در فشار خون سیستولیک و 5 میلیمتر کاهش در فشار خون دیاستولیک ) می شود.

- سیر همچنین یک رقیق کننده خون است و می تواند با کاهش لخته شدن خون از سکته مغزی و ترومبوز جلوگیری کند. خاصیت فیبرینولیتیک(از بین برنده لخته) سیر در بیماران مبتلا به بیماریهای ایسکمی قلب نشان داد که اثر فیبرینولیتیک به میزان 72 – 85 درصد افزایش یافته و موجب کاهش غلظت فیبرینوژن سرم می شود. به طور کلی سیر می تواند فعالیت فیبرینولیتیک سرم را در انسان افزایش دهد.

سیر داروی سرماخوردگی، آنفولانزا و انگل است

- سیر یک آنتی بیوتیک طبیعی است زیرا با باکتری ها، ویروس ها و پروتوزوآ ( یک انگل تک یاخته ) در بدن مبارزه می کند. یک مطالعه نشان داد مصرف روزانه سیر خطر ابتلا به سرماخوردگی را به نصف کاهش می دهد. سیر در برابر گونه های پاتوژن که به بسیاری از داروها مقاوم هستند موثر است.

- یک مطالعه نشان داده است آب سیر فعالیت آنتی باکتریال قابل توجهی در برابر میزبان بیماری زا نشان می دهد، حتی در برابر سویه های مقاوم به آنتی بیوتیک مانند استاف مقاوم به سیپروفلوکساسین موثر بوده است.

سیر ضد قارچ است

- این ماده غذایی دارای خاصیت ضد قارچی می باشد  که بر روی مخمرها فوق العاده موثر است. سیر هکچنین  بر روی برفک دهان نیز موثر است.

کاهش کلسترول خون

- سیر دارای اثر کم کننده کلسترول خون است که این اثر در مطالعات بر روی حیوانات و روی بیماران مبتلا به فشار خون بالا ثابت شده است، و این اثر مربوط به ماده دی الیل دی سولفید که حاصل تجزیه آلیسین است می باشد. در مطالعاتی که بر روی حیوانات تحت درمان با رژیم غذایی محتوی پودر سیر یا روغن سیر یا آلیسین انجام گرفته به خوبی ثابت شده است سیر باعث کاهش کلسترول، تری گلیسرید، لیپوپروتئینهای با چگالی کم ( LDL ) و افزایش میزان ( HDL ) می شود.

همراه کردن سیر با یک غذای پر چرب مانع جذب چربی می شود و سبب می شود غلظت چربی در خون بالا نرود. مصرف روزانه یک حبه سیر سطح کلسترول (LDL) را حدود 10 درصد کاهش می دهد.


مأخذ

وب سایت رژیم سلامتی

فایل های پیوست
نظرات

ثبت نظرات کاربران

نظر خود را وارد نمایید
* موارد ستاره دار الزامی است