برغم اینکه برخی از انواع زالو فوق العاده خطرناک و بیماریزا است امروزه گونه های متعددی از زالوها وجود دارند که اثرات درمانی جالب توجهی دارند. زالو از دو هزار و ۵۰۰ سال قبل در ایران، هند، یونان و روم و سپس در اروپا مورد استفاده پزشکی داشته است. در قرن نوزدهم از این جانور کوچک برای درمان هر دردی از جمله سر درد، تب، زخم های عفونی شده، دمل و آبسه استفاده می شده است.

بزاق زالو، به دلیل اثر ضد انعقادی هیرودین امروزه در تحقیقات جدید ثابت شده که پس از عمل جراحی آنژیوپلاتسی قلب و بطور کلی در بیماری های کرونری قلب، می تواند نقش مؤثری ایفا کند و ریسک جراحی و خطر حملات قلبی را به حداقل کاهش دهد. در هندوستان ‪۲۰بیمار با واریس اندام تحتانی (پیشرفته) داوطلب زالو درمانی شده و پاسخ درمانی شگفت آوری مشاهد شده و تمامی ‪۲۰نفر (صد در صد بیماران مورد مطالعه) کاملاً درمان شدند. ماده آنتی کوآگولان (ضد انعقادی) که در بزاق زالو موجود است بنام هیرودین موجب رقیق شدن خون، باز شدن عروق بسته و بالطبع افزایش خون رسانی و اکسیژناسیون موضع می شود.

پیش بینی می شود حداقل یکصد نوع ماده ویژه با اثرات درمانی گوناگون توسط زالو ترشح میشود. اکنون در شمار کثیری از کلینیک های معتبر اروپا و آمریکا از زالو برای رقیق شدن خون متعاقب آنژیوپلاستی قلب، گرافت های پوستی و پیوند اعضا (برای تسریع خونرسانی موضع و پیشگیری از انعقاد خون در عروق)، واریس، ضایعات پوستی و زیبایی پوست و حتی تقویت سیستم ایمنی بدن، استفاده طبی بعمل می آید.

محققان هندوستان طی بررسی های علمی متوجه شدند که زالو، خون سیاهرگی مملو از دی اکسید کربن را به خون شریانی حاوی ‪O2 اکسیژن ترجیح می دهد و در مکیدن خون، عروقی را انتخاب می کند که دارای غلظت بالاتر و خون فاسد تر باشند.

زالو از سویی خون آلوده و فاقد اکسیژن را تخلیه می کند و از سوی دیگر بزاق خود را که حاوی ماده ای ضد انعقاد و آنتی کوالاگون (هیرودین) و احتمالاً بیش از یکصد نوع ماده ‪ Bioactive دیگر است به موضع تزریق می کند.

یعنی دو عمل تصفیه خون و ترقیق خون را همزمان انجام می دهد و بالطبق این خون سالم سازی شده به کنترل عفونت ها و عملکرد بهتر سلول های دفاعی خون و سیستم ایمنی و افزایش اکسیژناسیون بافت ها منجر خواهد شد.

هر زالو طی مدت ‪۱۵تا ‪۶۰ دقیقه پنج تا ‪۱۵میلی لیتر خون می مکد که ‪۱۰ برابر حجم بدن خود را تشکیل می دهد.

خونریزی پس از جدا شدن زالو دو تا ‪۱۰ساعت طول می کشد. ماده بی حسی تزریق شده توسط زالو در موضع، سبب از بین رفتن درد حین نیش زدن و مکیدن خون می شود.

فایل های پیوست
نظرات

ثبت نظرات کاربران

نظر خود را وارد نمایید
* موارد ستاره دار الزامی است