"ناراحتی، بیا یک لیوان گل‌‌ گاو ‌زبان بخور، حالت جا بیاد." این توصیه آشنای بسیاری از مادر‌ها و مادر بزرگ‌های ماست.

نوشیدن چای و نبات در هنگام دل درد، عرق نعنا در هنگام نفخ، جوشانده ریشه شیرین بیان هنگام درد معده و... از جمله این توصیه‌هاست که در صندوقچه اسرار هر مادر‌بزرگی پیدا می‌شود. هر چند که بسیاری این توصیه‌ها را غیر ‌علمی می‌دانند و زیاد آنها را جدی نمی‌گیرند، اما تأثیر برخی از آنها به صورت علمی ثابت شده است و تعجب می‌کنید اگر بگوییم متخصصان، بسیاری از مواد معمولی و طبیعی را در درمان برخی از مشکلات، کار‌گشا می‌دانند. برای امتحان این نظریه‌ها فقط کافی است درب کابینت آشپزخانه را باز کنید و این بار نگاهی علمی به محتویات آن بیندازید.

زخم‌های دهانی:

چای بابونه در تسکین درد زخم‌های دهانی مؤثر است. این نظر دکتر "راب هیکس" از لندن است که معتقد است برای تأثیر بهتر باید اجازه دهید دم کرده خنک شود و بعد مصرف شود. البته فراموش نکنید پیش از قورت‌دادن، جوشانده را در دهان بچرخانید و هر دو ساعت یک بار این کار را تکرار کنید. این گیاه حاوی موادی است که التهاب را برطرف می‌کند.

عفونت ادراری:

دکتر "جنی بایروم " متخصص زنان و زایمان یکی از دانشگاه‌های انگلیس توصیه می‌کند برای تسکین درد عفونت دستگاه ادراری، نصف قاشق چای خوری جوش شیرین را در 200 سی‌سی آب حل کرده و بنوشید. این کار باعث کاهش حالت اسیدی ادرار شده و در نتیجه سوزش و درد کمتر می‌شود. در صورت بروز اولین نشانه‌های عفونت این کار را یک یا 2 بار در روز انجام دهید. استفاده از آب آلبالوی خانگی هم در این مورد توصیه می‌شود. آب آلبالو حاوی موادی است که از فعالیت باکتری‌ "ایکولای (E.coli)" جلوگیری می‌کند. متخصصان به طور معمول التهاب مثانه را به این باکتری نسبت می‌دهند. بنابر‌این اگر آلبالو را بجوشانید تا مایع یکنواختی به‌دست آید و بعد از خنک شدن، آب ‌آلبالو را 2 بار در روز میل کنید، از دردتان کاسته می‌شود.

اگزما: 

اگر اگزما دارید یا از خشکی و خارش پوست رنج می برید طبق دستور دکتر "پاول گریفتز" از جو دوسر غافل نشوید. این ماده حاوی ترکیبات ضد التهابی به نام "آونانترامید" است که اثر ضد خارش هم دارد. برای بهره‌گیری از این خاصیت، کافی است چند قاشق چای خوری جو دوسر را در یک پارچه نخی نازک بریزید و آن را ببندید و در وان آبی که استحمام می‌کنید قرار دهید. روغن زیتون هم برای تسکین اگزما مفید است، چون مواد ضد باکتری دارد و جلوی آسیب دیدن پوست را می‌گیرد.

زگیل:

دکتر "مایکل اونیل" معتقد است اگر روی زگیل را با قسمت داخلی پوست موز رسیده بپوشانید، به ترمیم آن کمک می‌کند. این ادعای اونیل دلیل ساده‌ای دارد: درون بخش داخلی پوست موز ماده‌ای به نام "موسیلیج" وجود دارد که خاصیت ضد ویروس دارد. به اعتقاد این متخصص اگر هر شب روی زگیل را با  قسمت داخلی پوست موز بپوشانید، پس از مدتی زگیل برطرف می‌شود. سرکه ماده دیگری است که دکتر "راونایک" معتقد است در درمان زگیل کاربرد دارد. این متخصص دانشگاه شفیلد، اسید سرکه را نابود‌کننده بخش‌های ویروسی زگیل می‌داند و می‌گوید: هر روز حداقل 15 دقیقه ناحیه مبتلا را در سرکه رقیق شده فرو ببرید و این کار را آن قدر تکرار کنید تا زگیل برطرف شود.

سیاتیک:

پشت به یک دیوار بایستید و یک سیب زمینی را در ناحیه باسن، درست جایی که درد از آنجا منشأ می‌گیرد، قرار دهید. این توصیه دکتر "رابین شفرد" به تمام کسانی است که از درد سیاتیک شکایت دارند. وی که در زمینه درد‌های استخوانی تخصص دارد، معتقد است وقتی سیب‌زمینی را به دیوار فشار می‌دهید، مثل اهرم بر روی عضله عمل می‌کند و یک محور ایجاد می‌کند که عضله بر روی آن کشش پیدا می‌کند. این روش باعث تسکین درد تنش عضلا‌نی ناشی از سیاتیک می‌شود. عصب سیاتیک بزرگ ترین عصب بدن است که از طناب نخاعی به سمت هر پا امتداد پیدا می‌کند. اگر دردتان زیاد است، هر روز چند بار این کار را تکرار کنید.

سرماخوردگی و آنفلوانزا:

بسیاری از ما تصور می‌کنیم که هنگام سرماخوردگی باید از خوردن ترشی، ادویه‌جات و ... خودداری کنیم، اما دکتر "گریفیتز" نظریه جالبی دارد که خلاف این باورهای قدیمی است. با خوردن مواد ادویه‌دار مثل کاری، مخاط و ترشحات جریان پیدا می‌کنند و گرفتگی بینی، عفونت گوش و احتقان ریه تسکین پیدا می‌کند. در هنگام سرماخوردگی مصرف سیر را هم فراموش نکنید. سیر اثرات ضدویروسی، ضدقارچی و ضدباکتری دارد و آنتی‌اکسیدانی قوی به شمار می‌رود، به این دلیل در درمان عفونت و تقویت ایمنی مؤثر است.

بوی بدن:

بوی بد بدن مشکلی است که بیشتر در فصل تابستان و هوای گرم موجب عذاب افراد می شود. در هر حال این توصیه را برای روز‌های گرم سال به خاطر داشته باشید: یک قاشق چای خوری جوش‌شیرین را زیر بغل و روی پاهای خود بپاشید. این ماده، یک ضد عرق طبیعی است و میزان رطوبت طبیعی تولید شده در بدن را کم می‌کند.

تب یونجه (آلرژی فصلی)

یک چای کیسه‌ای را در آب سرد خیس کرده و در دستمال کاغذی بپیچید و بر روی چشم ها بگذارید تا خارش ناشی از آلرژی فصلی یا سرماخوردگی تسکین پیدا کند. دکتر "چارلز سیمناف" از دانشگاه منچستر معتقد است اسید تانیک موجود در چای در کاهش خارش مؤثر است. استفاده از وازلین در سوراخ‌های بینی هم در این مورد خالی از فایده نیست. متخصصان معتقدند از آنجایی که مواد حساسیت‌زا به وازلین می‌‌چسبند و وارد بدن نمی‌شوند، نمی‌توانند واکنش حساسیتی را شروع کنند. برای بهره‌مندی از این خاصیت کافی است هر دو ساعت یک بار وازلین باقی مانده را از بینی پاک کنید و دوباره بینی خود را با وازلین چرب کنید.

تهوع:

زنجبیل حالت تهوع را برطرف می‌کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد مصرف تنها یک گرم پود‌ر زنجبیل قبل از سوارشدن در کشتی تا 40 درصد علائم بیماری مسافرت و تا 70 درصد استفراغ را کاهش می‌دهد. مصرف زنجبیل در رفع تهوع صبحگاهی (ویار) در بارداری نیز بسیار مؤثر است. از آنجا که کاهش قند خون باعث بروز تهوع می‌شود، به زنان باردار توصیه می شود از شیرینی زنجبیلی استفاده کنند، چون در این صورت قند خون آنها افت نمی‌کند.

آرتریت (التهاب مفصل)

عسل و سرکه سیب از جمله ضد التهاب‌های قوی هستند. بنابراین اگر از درد مفاصل رنج می‌برید، یک قاشق مرباخوری عسل را با یک قاشق مرباخوری سرکه سیب مخلوط کنید و این معجون را صبح‌ها مصرف کنید تا درد مفاصل ناشی از آرتریت تسکین یابد.

تغییر رنگ دندان‌ها:

دکتر "فیل استیمر" از کلینیک دندان پزشکی لندن توصیه می‌کند برای پیشگیری از تغییر رنگ دندان‌ها بعد از نوشیدن چای و قهوه، آدامس بدون قند (sugar free) بجوید. آدامس جریان بزاق را زیاد می‌کند و با شست‌وشوی دهان مانع ایجاد لکه می‌شود.

سردرد:

بسیارند کسانی که اگر یک روز نوشیدن چای را فراموش کنند، عقوبت ناخوشایندی چون سردرد در انتظارشان است. اما ظاهراً نوشیدن چای در درمان سردرد کسانی که به نوشیدن آن عادت ندارند هم مفید است. دکتر "جین کلارک" متخصص تغذیه برای درمان سردرد راهکار راحتی دارد: "با شروع اولین علائم سردرد چای بنوشید". این متخصص، عمده علل سردرد را به گشادی یا تنگی عروق خونی مغز نسبت می‌دهد و معتقد است، کافئین این تغییرات را برطرف می‌کند.

جرم گوش:

4 بار در روز چند قطره روغن زیتون را در گوشتان بچکانید تا جرم گوش نرم شود . دکتر "بایروم" معتقد است این ماده از داروهای شیمیای که برای درمان این مشکل وجود دارند، مفیدتر است.

دندان درد:

اگر می‌خواهید دندان درد شما فوراً خوب شود، پنبه را به عصاره گل میخک آغشته کرده و روی دندان دردناک خود بگذارید. البته دقت کنید این ماده بیش از دو دقیقه روی دندان نماند، چون باعث التهاب لثه می‌شود. پزشکان آلمانی از این گیاه، داروی بی‌حسی تهیه کرده‌اند.

درد پشت:

برای تسکین درد پشت، وردنه را روی زمین گذاشته و در حالی‌ که پشت تان را روی آن گذاشته‌اید دراز بکشید. به این ترتیب وردنه بین شانه‌ها قرار گرفته و به صورت شکل T انگلیسی عمود بر نخاع  قرار می‌گیرد. اگر بدن تان را روی آن به حالت بالا و پایین حرکت دهید باعث تسکین تنش عضلانی می‌شود.

فایل های پیوست
نظرات

ثبت نظرات کاربران

نظر خود را وارد نمایید
* موارد ستاره دار الزامی است