طب سنتی دریچه ایست که در چند سال اخیر به طور جدی تر با تأسیس دانشکده طب سنتی و پذیرش دانشجو در دو رشته تخصصی طب و داروسازی سنتی در مقابل جامعه علمی کشور گشوده شده است .

طب علمی است حاصل از تجربیات بشر و تکامل این تجربیات در طول سالها و قرنها، بنابراین گسسته دیدن این روند تکاملی و تقسیم طب به دو بخش سنتی و نوین از اساس کاری اشتباه است. این خطا از زمانی منشأ میگیرد که بشر با باز شدن باب مواد شیمیایی و تکنولوژی های جدید در پیش رویش، تصور نمود تنها با داشته هایی از همین جنس میتواند بر تمام نادانسته های زندگی خود آگاهی یافته و جمیع دردهای خود را دوا کند. بر همین اساس با زدن برچسب سنتی بر تولیدات علمی آن زمان به طور غرض ورزانه ای این بخش از طب به موضع انفعال کشانده شد.

مدتی است در دانشکده داروسازی کارگروه طب و داروسازی سنتی تشکیل شده است. هدف نهایی از تشکیل این کارگروه رسیدن به یک گروه از دانشجویان علاقه مند به طب سنتی و کار پژوهشی در این زمینه ، ایجاد آمادگی های اوّلیه در این گروه و در نهایت تلاش در جهت به حرکت درآوردن چرخ تحقیقات در زمینه طب سنتی به کمک این دوستان است، همچنین آماده سازی دانشجویانی توانمند که علاوه بر آشنایی با اصول اولیه طب سنتی به دلیل انجام کار پژوهشی در این راستا در طول دوره دکترای عمومی خود با ذهنی فعّال و پر از ایده وارد حوزه تخصصی طب سنتی خواهند شد ، از اهداف کارگروه بوده است.
برای رسیدن به این اهداف می بایست در مرحله اول زمینه ای برای آشناشدن دانشجویان با طب سنتی و رفع سؤالات و شبهات احتمالی آنها درباره این موضوع مهیا شده سپس به دانشجویانی که پس از آشنایی اولیه علامند شده بودند آموزشهای لازم درجهت یادگیری هرچه بیشتر اصول مکتب طب سنتی داده میشد .


گام اول : فعالیت های انجام شده برای محقّق شدن آشنایی اولیه دانشجویان با طب سنتی و رفع سؤالات آنان ؛
1)برگزاری کنفرانسی با موضوع آشنایی با مقدمات طب سنتی با دعوت از دانشجویان دختر ورودی های 87 و88 داروسازی در سال 88
2)برگزاری همایش طب و داروسازی سنتی با حضور آقای دکتر میرغضنفری ( دبیر انجمن طب سنتی ) ، آقای دکتر رضایی زاده (دستیار طب سنتی ) ، آقای دکتر میراب زاده (دستیار داروسازی سنتی ) در دانشکده داروسازی در تاریخ 20 اردیبهشت ماه 89
3)برگزاری جلسه بحث آزاد پیرامون طب و داروسازی سنتی با حضور آقای دکتر میرغضنفری و آقای دکتر احمدیان ( دستیار داروسازی سنتی ) در تاریخ 11 آبان 89


گام دوم : فعالیت های انجام گرفته در زمینه آموزش افراد علاقه مند :
برگزاری یک دوره سمینار بیست ساعته با موضوع آشنایی مقدماتی با طب و داروسازی سنتی 1)با همکاری انجمن طب سنتی و دانشکده طب سنتی،این جلسات آموزشی در تاریخ  20 آبان  89 آغاز شده و با برگزاری آزمون پایانی در تاریخ 16 دی ماه به پایان رسید.
2)راهنمایی کردن دوستان به استفاده از فرصت های آموزشی که در انجمن طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران برای علاقه مندان فراهم شده است .


به امید لطف و یاری الهی
"والسلام"

فایل های پیوست
نظرات

ثبت نظرات کاربران

نظر خود را وارد نمایید
* موارد ستاره دار الزامی است