معرفی کتاب مروری بر کلیات طب سنتی

تهیه و تنظیم: خانم دکتر سمیه فتحعلی

 

یکی از معضلات علاقمندان به طب سنتی ایران، یافتن کتب مناسب برای مطالعه می باشد. اغلب کسانی که در ابتدای راه هستند، به علت نا آگاهی از محتوای کتاب ها با این مشکل مواجهند که برای شروع کدام کتاب ها را انتخاب نمایند. در این بخش سعی داریم تا برخی از کتب مربوط با موضوع طب سنتی را برای استفاده شما عزیزان معرفی نموده تا با توجه به نیاز خود نسبت به انخاب و مطالعه آنها اقدام نمایید.    

از آنجایی که حکمت و پزشکی در قرون گذشته پیوند ناگسستنی داشته اند، این کتاب نیز با همین مطلب شروع شده است تا با ذکر این مقدمه خواننده با نگاهی حکیمانه سعی در خواندن کتاب داشته باشد. سپس به تعریف طب و تقسیم بندی آن می پردازد و تعریف کاملی از طب ایرانی برای مخاطب خود ارائه می دهد. پس از آن به معرفی و تشریح امور طبیعیه پرداخته و با نثری گویا و علمی، مطالب غامض منابع طب سنتی را به زبان ساده بیان می نماید.

در بخش دوم یعنی اسباب و علل، به تقسیم بندی بیماری ها می پردازد و اسباب حفظ سلامتی یا همان سته ضروریه را به تفصیل بیان می نماید.

در مبحث دلائل و علائم به روش های شناخت بیماری و به تعبیر طب سنتی سوء مزاج می پردازد. در این بخش نکات کلیدی و مهم برای تشخیص بیماری ها مطابق با آنچه که در متون مرجع طب سنتی آمده به تفصیل بیان شده است.

در بخش چهارم مطالبی موجز، گویا و در عین حال کامل از روش ها و تدابیری که به حفظ سلامتی انسان در شرایط و سنین مختلف کمک می نماید، آورده شده است و صاحب هر مزاجی در هر اقلیم و منطقه آب و هوایی و در سنین مختلف قادر خواهد بود با عمل به دستورات و توصیه های مندرج در این کتاب به حفظ سلامت خود و خانواده کمک نماید.

شاید بتوان این بخش را یکی از کاربردی ترین بخش های کتاب بخصوص برای مخاطب عام دانست. در این بخش نه تنها حفظ سلامت عمومی که روش حفظ سلامت اندام های اصلی بدن نیز گنجانده شده است.

در بخش پنجم، خواننده بصورت مختصر و کلی با اصول و روش های مختلف درمان در طب سنتی آشنا می گردد ؛ اگر چه درمان بیماری ها بصورت تخصصی بیان نشده است، اما با مطالعه آن می توان از کم و کیف درمان در طب ایرانی و باید ها و نبایدهای آن اطلاعی کامل و جامع به دست آورد.

در بخش هفتم که تا حدی تخصصی است اصول داروشناسی، کلیات و اصطلاحات آن آورده شده است. علاقمندان به مطالعه منابع طب سنتی با مطالعه این بخش می توانند بسیاری از مفاهیم موجود در کتب مرجع را فهمیده و بهره بیشتری از مطالعه خود بدست آورند.

در ادمه این بخش، با توجه به آشنایی خواننده با اصطلاحات مربوط به داروها و شناسایی انواع دوا، غذا، غذای دوایی و دوای غذایی، به بیان مفردات (گیاهان) رایج در زندگی روزمره پرداخته و جایگاه و خواص هر یک را برای خواننده روشن می نماید.

در بخش انتهایی کتاب تعدادی از مفاهیم طب سنتی به زبان تصویر بیان شده است تا هرچه بهتر و پایدارتر در ذهن خواننده جای بگیرد.

به نظر می رسد با مطالعه و بررسی کتب مختلف موجود در این زمینه، کتاب حاضر به علت بیان روان و در عین حال علمی و مطابق بودن با منابع معتبر طب سنتی، قابل استفاده برای گروه وسیعی از مخاطبان باشد.

 

فایل های پیوست
نظرات

ثبت نظرات کاربران

نظر خود را وارد نمایید
* موارد ستاره دار الزامی است