بررسی مقالاتی با عنوان راهکارهای ارائه شده در طب سنتی برای بیماریهای جدید مانند MS

گردآورنده: سمانه خطیب شهیدی

دانشجوی داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

عنوان مقاله

An Iranian Herbal-marine Medicine, MS14 , Ameliorates Experimental Allergic Encephalomyelitis

طب گیاهان دریایی ایرانی (MS14) موثر در بیماری های عصبی- نخاعی

 

نام مجله: Wiley InterScience

سال چاپ مقاله: 20 June 2008

آدرس سایت مجله: www.interscience.wiley.com

 

MS چیست؟

ام اس یک نوع بیماری عصبی خود ایمنی است که در آن میلین اطراف سلول های عصبی در اثر تهاجم گلبولهای سفید یا کاملا از بین می رود و یا در برخی از نقاط آن ضعیف می شود. لازم به ذکر است که در این بیماری تنها سلولهای عصبی اعصاب مرکزی (شامل مغز و نخاع) درگیر شده و حمله ای به اعصاب محیطی صورت نمی گیرد. این بیماری اکثراً افراد جوان را درگیر می کند.در حال حاضر با توجه به تلاش های زیاد در این زمینه و ساخت داروهای فراوان جهت کنترل این بیماری هنوز دارویی جهت درمان قطعی آن یافت نشده است.

عوارض ناشی از بیماری: خستگی زودرس، عدم هماهنگی حرکات دست وپا، تاری دید، کاهش شنوایی، سردرد، عدم تعادل هنگام حرکت و ایستادن، احساس سوزس در استخوان ها، تکرر و گاهی عدم کنترل ادرار، دست دادن حملۀ عصبی و ایجاد حالتی مانند تشنج، در موارد پیشرفته ایجاد بی حسی و فلجی در مواضع مختلف اعم از دست و پا.

 

چکیدۀ مقاله

در این مقاله دارویی گیاهی ساخته شده که در آن از گیاهان دریایی که بعدا ذکر میشود استفاده شده است. این دارو بر روی موش هایی دارای بیماری ام اس آزمایش شده که به این موش ها نام EAE  (experimental allergic encephalomyelitis) می دهند:

EAE MICE: موش های مورد آزمایش در این مقاله

در این آزمایش در وعدۀ غذایی موشهای دارای بیماری ام اس 30 درصد MS14 به کار برده و به مدت 30 روز مانیتور شدند. بعد از این مدت تغییر چشم گیری در کاهش سرعت تخریب میلین صورت گرفت.

محتویات داروی MS14

Hypericum perforatum گل راعی

Apium graveolens کرفس

Penaeus latisculatus معروف به پادشاه میگوها

 

نتیجه گیری

این دارو نه تنها باعث کاهش روند بیماری می شود بلکه التهابات مغزی را نیز از بین می برد و در بهبود ایدز، انواع سرطان ها و هپاتیت ها، آسم و برخی بیماری های دشوار نقش مهمی داشته است و در حال حاضر به طور رسمی در کشور تولید می شود.

 

در پایان لازم است از اندیشمندان و جوانمردان ایرانی تقدیر به عمل آید که با پشتکار و فعالیت مداوم در پی کشف اسرار حقیقت و خدمت به همنوع خود بودند. جناب مرحوم دکتر امراله احمدی که در زمان حیات خود عضو این انجمن یعنی انجمن تحقیقات طب سنتی ایران بوده و حال وظیفۀ ماست که قدم در جای پای این بزرگواران در عرصۀ علمی بگذاریم.

فایل های پیوست
نظرات

ثبت نظرات کاربران

نظر خود را وارد نمایید
* موارد ستاره دار الزامی است