راهکارهای حفظ سلامتی در فصل زمستان از منظر طب ایرانی

راهکارهای حفظ سلامتی در فصل زمستان از منظر طب ایرانی

 نویسنده: دکتر فاطمه علیزاده

 

مزاج زمستان سرد و تر است. سرما به دلیل فاصله زیاد زمین از خورشید است و رطوبت و نمناکى هوا به دلیل بارش برف و باران به وجود مى آید. البته در سرزمین هایى مثل هند و بنگلادش که در زمستان بارندگى ندارند، شرایط متفاوت است. زمستان باعث زکام، آبریزش بینى، سرفه و به طور کلى بنا به اصطلاح حکماى طب سنتى باعث افزایش امراض بلغمى مى شود. در حقیقت در صورت سالم بودن اعضاى قفسه سینه صدرى نظیر ریه، رطوبت از مجارى بینى و دهان خارج می ىشود و در غیر این صورت درگیرى ریوى، دندان، گوش و سایر اعضا رخ مى دهد. اطبا براى حفظ تندرستى در این فصل چند توصیه دارند:

1. پاکسازى بدن

هر فردى در این فصل بیمار شود، باید بلافاصله مواد زاید را از بدن دفع کند، چرا که به علت سرما منافذ بسته هستند و مواد خود به خود دفع نمى شوند. به ویژه استفاده از مسهل ها در این فصل توصیه شده است.

2. تغذیه

در این فصل توصیه به مراقبت بیشتر و تناول غذا به طور کامل شده است. مصرف شوربا (آبگوشت)، گوشت سرخ کرده، کباب، و امثال آن همراه با دارچین و زیره رومى توصیه مى شود.

 

منابع

  1.  عقیلى خراسانى شیرازى محمدحسین. خلاصه الحکمه. جلد دوم. ناظم اسماعیل (مصحح). قم: اسماعیلیان؛ 1385.
  2.  جرجانی سید اسماعیل. الاغراض الطبیه و المباحث العلائیه. جلد دوم. تاجبخش حسن (مصحح). چاپ اول. تهران: دانشگاه تهران؛ 1384.
  3. جرجانی سید اسماعیل. ذخیره خوارزمشاهی. کتاب سوم. محرری محمدرضا (مصحح). تهران: فرهنگستان علوم پزشکی؛ 1380.

فایل های پیوست
نظرات

ثبت نظرات کاربران

نظر خود را وارد نمایید
* موارد ستاره دار الزامی است