باقلا

در روايات متعددى از پيامبر صلى الله عليه و آله و ائمه عليهم السلام از خواص باقلا چنين آمده است: ساق پاها را زياد مى‏كند، مقوى مغز است، معده را پاك مى‏گرداند، به وجود آورنده خون تازه است، درد را از بين مى‏برد و صورت را زيبا مى‏كند.

باقلا را به اسم علمى‏Faba vulgaris وViciafaba نوشته‏اند.

خام آن سمى مى‏باشد و مصلحش پخته شدن است. نفخ‏آور است و مصلحش فلفل و ميخك است.

باقلا از حبوباتى است كه هم به صورت تازه و هم به صورت خشك شده مصرف مى‏شود. باقلا داراى ويتامينهاى:A ,B ,C و همچنين املاح مختلف از جمله آهن، كلسيم و فسفر مى‏باشد. اين دانه سرشار از مواد پروتئينى مى‏باشد و بدين ترتيب مى‏تواند تا اندازه‏اى از سوء تغذيه، بخصوص هنگام عدم مصرف پروتئين‏هاى حيوانى، جلوگيرى كند. از اين دانه گرانبها، اطباء سنتى و جديد در درمان بيماريها سود جسته و مى‏جويند.

از جمله پزشك گرانمايه دكتر «لكرك» در اوايل قرن حاضر با تجربيات خود، ارزش پوسته سبز روى باقلا (پيله باقلا) را در درمان عفونتهاى كليوى و وجود آلبومين در ادرار نشان داد.

متاسفانه در بيمارى فاويسم، باقلا در معرض اتهام قرار گرفته است و مردم كوچه و

بازار اين بيمارى را منسوب به باقلا مى‏دانند، در صورتى كه بيمارى فاويسم يك بيمارى ارثى و ژنتيك مى‏باشد و به علت اختلال در ژن و متعاقب آن، كاهش ميزان يك آنزيم به وجود مى‏آيد. اين افراد ممكن است هنگام مصرف مواد اكسيد كننده از جمله آسپرين، سولفاناميدها، ويتامين‏C يا در اثر ابتلاء به بعضى بيماريهاى عفونى، نقص ارثى خود را ظاهر سازند.

بيمارى معمولا به صورت حاد و با كم خونى، تيره شدن رنگ ادرار و گاهى زردى تظاهر مى‏كند. اين اشخاص لازم است براى جلوگيرى از بروز مجدد بيمارى از مصرف مواد ذكر شده خوددارى كنند. لازم به تذكر است: اين بيمارى شايع‏ترين بيمارى ارثى در دنيا مى‏باشد و معمولا نيز پسرها را مبتلا مى‏سازد.

روايت:

امام صادق عليه السلام فرمود:

«اكل الباقلا يمخ الساقين و يزيد فى الدماغ و يولد الدم».

يعنى: خوردن باقلا مغز استخوان هر دو ساق پاها را زياد مى‏كند، بر دماغ مى‏افزايد و خون توليد مى‏نمايد.

امام صادق عليه السلام فرمود:

«كلوا الباقلاء بقشره يدبغ المعدة».

يعنى: باقلا را با پوستش بخوريد كه معده را دباغى مى‏نمايد.

انس از پيغمبر خاتم صلى الله عليه و آله نقل مى‏كند كه آن حضرت فرمود: غذاى حضرت عيسى باقلا بود تا وقتى كه به آسمان رفت و چيزى نخورد كه آتش آن را تغيير دهد.

امام فرمود:

«من اكل فولة بقشرها اخرج الله عز و جل من الداء مثليها».

«هر كس باقلا را با پوست بخورد خداوند دو برابر آن درد را از بدن او بيرون مى‏آورد». فولة در لغت به معنى باقلا و در المنجد نوشته نوعى از باقلا است.

امام صادق عليه السلام فرمود:

«الباقلا يذهب الداء و لا داء فيه».

دائرة المعارف بزرگ طب اسلامى، ج‏1، ص: 

فایل های پیوست
نظرات

ثبت نظرات کاربران

نظر خود را وارد نمایید
* موارد ستاره دار الزامی است