دیدار با مراجع عظام تقلید

مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و جمعی از اساتید و پزشکان اعضای انجمن علمی طب سنتی ایران دیروز پنجشنبه با مراجع عظام تقلید دیدار کردند. در این دیدار مراجع عظام رهنمودهای گرانقدری بیان کردند.

آیت الله جعفر سبحانی طی سخنانی گفتند: تقسیم کار راز موفقت است، همه کس بخواهند در همه کارها ورود کند این مایه پیشرفت نخواهد بود.

این مرجع تقلید افزود: افراد باید طبق تخصص های خود کار کنند و نظر ائمه نیز بر همین است، اگر بنده در خصوص ساختمان سازی دخالت کنم هم آن کار را خراب کرده و هم از کار خودم مانده ام.

وی ابراز داشت: طبابت موضوعی است که روز به روز در حال پیشرفت است و ما نمی توانیم خودمان را از این پیشرفت جدا کنیم، بنابر این اگر کسی بخواهد طب را محدود به یک بخش کند این درست نیست و باید از دانش های دیگران هم بهره بگیریم.

آیت الله سبحانی با اشاره به طب سنتی گفت: این طب از زمان شیخ الرئیس مطرح است و ایران ما هم سهمی دارد و البته این امر به این معنی نیست که قانون شیخ را در جلوی خود قرار داده و طباطبت کنم که این مسلما خلاف است، دارو دادن یک موضوع مهمی است که شرایط و ضوابطی دارد که باید به آن بپردازیم.

این مرجع تقلید با اشاره به فعالیت افرادی که در زمینه طب سنتی اقدام می کنند گفت: این افراد باید همانند دیگران دوره دیده و از شرایط آگاه باشند و این افراد هم باید به تشکیلات شما بپیوندند و با کمک یکدیگر طب سنتی را گسترش دهید.

 

آیت الله سید محمدعلی علوی گرگانی اظهار داشتند: امام صادق(ع) در پاسخ به طبیبی که خطاب به ایشان گفت که آیا می‌خواهید آن چه می‌دانم برایتان بیان کنم فرمودند که آن چه پیش ما است کافی است.

وی با بیان این که طبق آنچه از ائمه معصومین(ع) به دست ما رسیده اگر بیراهه رفتیم خودمان مقصر می‌باشیم.

استاد برجسته حوزه با بیان این که بسییاری از مردم ما تا پیش از سال 86 از طب سنتی درک درستی نداشتند و استعمار طبق برنامه ریزی طب سنتی را یک طب عقب مانده برای ما معرفی کرده بود که ریشه چنین اقدامی به زمان ناصرالدین شاه باز می‌گردد.

وی بیان گرد: طب گذشته ما بر اساس تجربیات و بر پایه وحی بود و دشمن علیه آن اقدام کرد و پس از انقلاب حرکتی سبب احیای آن بوجود آمد که این حرکت حیاتی است.

آیت الله علوی گرگانی با بیان این که احیا طب سنتی و برطرف شدن بی نظمی‌ها در این راستا دو مسئله اولویت‌دار، است، گفت: این خطرناک است که هر کس در گوشه‌ای دکانی بازکرده و ادعای طبابت به صورت تجربی و غیر متخصصانه داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: در روایات ما پس از تقوای الهی بحث نظم مطرح است و باید در جلسه‌ای برنامه ریزی شود تا اطبای سنتی با مراحل مختلف کار آشنا شوند و آزمون‌های لازم از آنان گرفته شود و کیفری در نظر گرفته شود که اگر کسی خلاف قانون و مقررات عمل کرد با او برخورد شود.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که طبق آنچه دیده و شنیده‌ام اطباء سنتی ماهری وجود دارند که می‌توان از تجربیات آنان استفاده کرد، افزود: علم و تجربه اطباء سنتی نباید با فوت آنان از میان برود باید از راه درست خودش برود.

وی تأکید کرد: بدون تعارف اگر بتوانید حق طب سنتی را ادا کنید اقدام مهمی را انجام داده‌اید زیرا مردم فاصله گرفته‌اند از آنچه که ما بر طبق آن روایات صریح داریم.

آیت الله علوی گرگانی با بیان این که ما احیاء طب سنتی را تأیید می‌کنیم، گفت: ما معینتان هستیم و خواستاریم تا دوباره در خصوص نتیجه کار با شما دیدار داشته باشیم.

 

حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی فرمودند:برخی تندروی کرده و می گویند که باید دور طب سنتی را خط کشید، عده ای دیگر از طرف مقابل افراطی گری می کنند یعنی تا بازار داغی می بیند برای مردم نسخه پیچی می کند که معنای آن هرج و مرج طبی و ایجاد خطر برای جان مردم است.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه با بیان این که در همه کارهای علمی و اجتماعی حد وسط و اعتدال نیز وجود دارد، اظهار داشت: افراد باید پس از دیدن دوره مربوطه وارد طب سنتی شوند، در طب سنتی مزاج ها و گاهی نیز فصل ها جدا می شود اما در طب امروز فصل ها و مزاج ها مطرح نیست.

وی ادامه داد: تجربه چندهزار ساله بشر روی هم ریخته شد تا قانون بوعلی سینا درآمد، این که خط قرمز بکشیم و بگوییم هیچ نادرست است، باید خوب ها را از این تجربیات پذیرفت؛ مسائل باید تحت برنامه ای باشد به ویژه که از این طب سنتی استفاده های عجیبی شده است و پول های عجیبی بدون این که کاری برای مردم کنند به جیب زدند که خطرناک است.

این مرجع تقلید با بیان این که 500 دانشجو طب سنتی پاسخگوی هدف نیست، ابراز داشت: گاهی در طب جدید مسائلی دیده می شود که اعتماد انسان را متزلزل می کند، به عنوان مثال بسیاری از داروها رایج است اما بعد از مدتی خط قرمز روی آن کشیده می شود.

وی عنوان کرد: یکی از پزشکان می گفت داروی جدید سمومی هستند که گاهی نافع واقع می شوند، یکی از مشکلات این است که به اندازه ای عوارض برای دارو ذکر می شود که انسان می گوید اگر استفاده نکنم بهتر است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با تأکید بر این که مسائل باید بدون تعصب پیگری شود، خاطرنشان کرد: بدون تعصب یعنی واقعیت ها در نظر گرفته شود، آثار منفی طب سنتی کمتر است؛ طب سنتی گیاه درمانی به شمار می رود به خلاف طب جدید که داروهای شیمیایی است.

وی اضافه کرد: یک مشکلی در اطبای جدید به وجود آمده که نوشتن داروی بسیار است، می گویند اگر کم بنویسیم گفته می شود که این دکتر چیزی نفهمیده است؛ فرهنگ مردم در زمینه پزشکی نیز باید تغییر پیدا کند تا بدانند داروی زیاد نیاز نیست و به حداقل باید اکتفا کرد.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که کشور ایران داروهای گیاهی فراوانی دارد که در دیگر کشورها نیست، گفت: این داروهای گیاهی موهبت الهی است که باید از آن استفاده شود، گاهی در کنار داروهای شیمیایی از داروهای گیاهی نیز می توان استفاده کرد.

وی با بیان این که به مردم در مسائل گوناگون باید آگاهی داد، اظهار داشت: تکیه صرف بر روایات در طب سنتی نادرست است؛ اینکه گفته می شود یازده هزار حدیث پزشکی داریم مبالغه‌آمیز است و حتما باید روایات موجود در این موضوع را مورد بررسی و پژوهش قرار داد.

فایل های پیوست
نظرات

ثبت نظرات کاربران

نظر خود را وارد نمایید
* موارد ستاره دار الزامی است