دکتر ولایتی: طب سنتی باید به زبان علمی امروز تبیین شود

به گزارش ایرنا، علی اکبر ولایتی روز پنجشنبه در مراسم پایانی همایش ملی 'تاریخ پزشکی در تمدن اسلام و ایران' در مشهد افزود: افرادی که دوره پزشکی عمومی را به صورت دانشگاهی گذرانده اند می توانند وارد این دانشکده شده و دوره تخصصی طب سنتی را بگذرانند.
وی با بیان اینکه تاکنون بیش از 10 دانشکده طب سنتی افتتاح شده است اظهار کرد: به این طریق طب سنتی با علم پزشکی امروز تطبیق داده می شود و دانشکده های طب سنتی و داروسازی های سنتی با هدف به روز رساندن علم پزشکی گذشته توسعه می یابند.
رئیس مرکز استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در برابر برخوردهای غربی که سعی در نفی طب و علم و تاریخ تمدن اسلامی ایران دارند، بهترین و عملی ترین روش این است که ملت ایران در تبیین آنچه بزرگان و عالمان کشور در گذشته انجام داده و به ارث گذاشته اند بکوشند و آثار آنان را بازنشر دهند.
وی افزود: بیش از 13 هزار عنوان کتاب در پزشکی اسلامی - ایرانی وجود دارد که هنوز بخش مهمی از آن به صورت خطی در گوشه کتابخانه ها مغفول مانده و باید به چاپ برسد و حاشیه نویسی شود. 
ولایتی اظهار کرد: کتاب 'قانون' ابوعلی سینا قله طب سنتی تمدن اسلامی و ایرانی بلکه قله تاریخ پزشکی است و بخش اعظم آنچه شیخ الرئیس در این کتاب به عنوان معالجه نوشته، امروز هم قابل اجراست.
وی ادامه داد: این کتاب ها باید به زبان روز بازنویسی شود و تبیین طب سنتی مهم ترین کاری است که باید در این زمینه صورت گیرد.
* سودجویی برخی افراد به طب سنتی ضربه می زند
مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین الملل با بیان اینکه طب سنتی به تدریج جایگاه خود را در جامعه پیدا می کند گفت: برخی افراد از اقبال مردم به طب سنتی سوء استفاده می کنند و مسائل کذب را به عنوان طب سنتی به مردم عرضه می کنند.
ولایتی افزود: باید بستری فراهم شود که جلو اینگونه سودجویی ها گرفته شود و گرنه به توجه مردم به طب سنتی ضربه وارد می شود.
وی با انتقاد از نحوه ارائه داروهای طب سنتی به شکل رایج کنونی اظهار کرد: تهیه داروهای طب سنتی از عطاری و بدون وجود استاندارد، درست نیست و داروها باید شناسنامه دار و دارای تاریخ تولید و مصرف باشد و محتوی داروها نیز باید مشخص گردد.
* رشته تاریخ پزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد راه اندازی می شود
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مشهد نیز در این مراسم گفت: رشته تاریخ پزشکی که در ایران دارای سابقه است و در دانشگاه های متعدد وجود دارد در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد نیز دایر می شود.
عباس شیخ الاسلامی افزود: گنجینه و معدن غنی در تاریخ پزشکی ایران وجود دارد که یکی از این گنجینه ها در مرکز اسناد آستان قدس رضوی است که باید برای استفاده از آن ارتباط این دانشگاه با آستان قدس رضوی قوی تر شود.
وی ادامه داد: پزشکان ایرانی باید مبانی و هویت پزشکی خود را از تاریخ پزشکی اخذ کنند که اگر ظرفیت پزشکی سنتی مورد استفاده قرار نگیرد و به دست فراموشی سپرده شود، کشور دچار خسران می گردد.
همایش ملی تاریخ پزشکی در تمدن اسلام و ایران مدت دو روز در مشهد برگزار شد.
76 مقاله و 10 پایان نامه به این همایش ملی ارسال شده بود که 14 مقاله برای سخنرانی، 40 مقاله برای تهیه پوستر و 10 پایان نامه برای ارائه مورد قبول هیات داوران قرار گرفت.
علاوه بر آن از چهار جلد کتاب با مضمون تاریخ پزشکی و با عناوین 'تاریخ دارالشفاء آستان قدس رضوی'، 'تاریخ پزشکی نوین مشهد'، 'دارالشفای رضوی در گذر زمان' و تصحیح 'کفایه مجاهدیه (کفایه منصوری)' که محصول نهایی این همایش است، رونمایی شد.

فایل های پیوست
نظرات

ثبت نظرات کاربران

نظر خود را وارد نمایید
* موارد ستاره دار الزامی است