سمپوزیوم جایگاه طب سنتی در ایران و اتریش

 

به گزارش  خبرگزاری فارس: مشاور وزیر بهداشت از ممنوعیت فروش داروهای گیاهی در عطاری‌ها و آموزش طب سنتی ایرانی به 50 پزشک اتریشی خبر داد.

در حاشیه برگزاری سمپوزیوم جایگاه طب سنتی در ایران و اتریش به دنبال برگزاری یک دوره آموزشی کوتاه مدت استادان طب سنتی ایرانی برای حدود 50 پزشک اتریشی در اتریش، پزشکان اتریش برای شرکت در کلاس‌های آموزشی عملی در حوزه طب سنتی به ایران آمدند.

وی گفت: در راستای تحقق سیاست‌های کلان حوزه سلامت در حوزه طب سنتی و ایرانی طی سه سال اخیر سعی کردیم از تجربیات کشورهای مختلف مثل چین، کره جنوبی، اسپانیا، اتریش و مجارستان استفاده کنیم.
وی افزود: این کشورها از ظرفیت‌های طب سنتی در نظام سلامتشان استفاده می‌کنند و خدمات طب سنتی را در سایر خدمات سلامت خود ادغام کرده‌اند.
خدادوست با بیان اینکه مبنای تشخیص و درمان طب سنتی اتریش مزاج و بر اساس کتاب قانون است، اظهار داشت: به همین دلیل مسئولان طب سنتی این کشور بسیار علاقه مند بودند که از دانش و تجربیات عملی دانشکده‌های طب سنتی برای پزشکان خود استفاده کنند.
وی گفت: به همین منظور تفاهمنامه‌ای بین دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران و آکادمی طب سنتی اتریش امضا شد تا از این طریق امکان تبادل تجربیات و تبادل استاد و دانشجو بین دو کشور ایران و اتریش ایجاد شود.
خدادوست افزود: ارتباط با کشورهای مختلف باعث می‌شود تا طب ایرانی اسلامی در میان سایر کشورها شناخته شود و طب سنتی ایرانی با نام PERSIAN MEDICINE شناخته شود.
وی به برگزاری کنفرانس معرفی طب سنتی ایرانی در اتریش اشاره کرد و افزود: در این کنفرانس قرار است 3 نفر از اساتید دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران سخنرانی کنند.
مشاور وزیر بهداشت و مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت با اشاره به ایجاد رشته تخصصی طب سنتی در 17 دانشگاه علوم پزشکی کشور از سال 86، تعداد فارغ التحصیلان دکترای تخصصی طب سنتی در کشور را حدود 100 نفر بیان کرد و افزود: در حال حاضر حدود 400 نفر مشغول تحصیل در این رشته هستند.
خدادوست بر لزوم افزایش تعداد فارغ اتحصیلان رشته طب سنتی تاکید کرد و افزود: لازم است تعداد فارغ التحصیلان این رشته افزایش یابد تا بتوانیم پاسخگوی نیاز مردم در حوزه طب سنتی باشیم.
وی افزود: به همین منظور تدبیری اندیشیده شد تا پزشکان عمومی علاقه مند به طب سنتی، با گذراندن دوره کوتاه مدت آموزشی از سوی انجمن طب سنتی ایران و کسب حداقل نمره در آزمون این دوره ها، تا حدودی بتوانند خدمات طب سنتی در مطب خود ارائه کنند

فایل های پیوست
نظرات

ثبت نظرات کاربران

نظر خود را وارد نمایید
* موارد ستاره دار الزامی است