طاهرخانی: مافیای دارویی نمی خواهد مردم سراغ طب سنتی بروند

داریوش طاهرخانی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهارداشت: متولیان نظام سلامت کشور باید بدانند که طب سنتی در تقابل با طب نوین نیست، بلکه در کنار  آن می تواند سلامت جامعه را ارتقاء دهد.

وی افزود: چهره واقعی طب سنتی با آنچه که برخی سودجویان از آن به تصویر کشیده اند، بسیار متفاوت است.
طاهرخانی اظهارداشت: اگر تاریخ پزشکی کشور را ورق بزنیم، خواهیم دید که حکیمان گذشته این سرزمین ، با اصلاح «تغذیه» و «سبک زندگی» افراد، بیماری ها را از آنها دور می کرده اند. و در واقع با شناسایی «عوامل اجتماعی موثر بر سلامت» ، سلامت جامعه خویش را تدبیر می نمودند.
وی ادامه داد: امروز در کشورهای توسعه یافته ، سیاستگزاران سلامت مسیر گذشتگان ما را در دستور کار خود قرار داده اند و با کمک عوامل اجتماعی موثر بر سلامت ، تهدیدهای سلامتی جوامع را شناسایی و برای کنترل و اصلاح آنها برنامه ریزی می نمایند. اما جای تاسف بسیار است که در کشور ما که دارای غنی ترین پیشینه در طب سنتی است، سیاستگزاران سلامت اقدامی عملی برای استفاده شهروندان از این ذخایر غنی انجام نمی دهند.
طاهرخانی گفت: شورای عالی بیمه کشور هر از چند گاهی تعداد داروهای تحت پوشش خود را افزایش می دهد، اما تاکنون اقدام موثری برای پوشش بیمه ای داروهای طب سنتی که غالبا با منشا طبیعی هستند و عوارض شان عموما کمتر از ترکیبات شیمیایی است، انجام نداده است.
عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی کشور تاکید کرد: مافیای دارویی کشور، امکان برخورداری مردم از حمایت های بیمه ای در رجوع به طب سنتی را بسیار دشوار نموده اند.

فایل های پیوست
نظرات

ثبت نظرات کاربران

نظر خود را وارد نمایید
* موارد ستاره دار الزامی است