همکاری حوزه علمیه قم و وزارت بهداشت برای تبیین آموزه‌های دینی حوزه سلامت

به گزارش ایلنا،  محمود خدادوست  با حجت‌الاسلام والمسلمین احمد واعظی رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در محل پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دیدار کرد.  در این جلسه که در راستای اجرای برنامه‌های کمیته مذکور تشکیل شد،  ایرانی‌خواه رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی‌درمانی قم و سایر اعضای کمیته سلامت چهاردهمین جشنواره بین‌المللی امام رضاعلیه‌السلام نیز در این دیدار حضور داشتند.

خدادوست ضمن ارائه گزارشی در مورد شیوه شکل‌گیری کمیته سلامت چهاردهمین جشنواره بین‌المللی امام‌رضا(ع) و تاکید بر پتانسیل‌های بالای دین مبین اسلام در تامین سلامت جامعه به خصوص سلامت معنوی، به آسیب‌های ورود غیر کارشناسی در این موضوع و جریان‌های شکل‌گرفته با عناوینی مانند طب اسلامی، طب قرآنی، طب روایی و... اشاره کرد.
حجت‌الاسلام واعظی ضمن تاکید بر لزوم ایجاد جریان علمی در این رویکرد، اظهار داشت: «شیوه ضبط و پرورش معارف اهل بیت یکسان نبوده و در حوزه فقه تاکید محوری بر ضبط و فهم احادیث مرتبط متمرکز شده است اما دقت لازم در ضبط سند روایات معارفی در حوزه اعتقادات و اخلاق مشاهده نمی شود، چه برسد به امور مربوط به بهداشت و سلامت که رتبه نازل‌تری نسبت به معارف اعتقادی و اخلاقی داشته است.
وی افزود:در این‌گونه روایات دقت کم‌تری در نقل و ذکر سند مشاهده میکنیم و این امر باعث میشود ما با احتیاط بیشتری با این روایات روبه‌رو شویم. ائمه و حتى قرآن در امور غیر مرتبط با معارف دینی و هدایت اخروی انسانی، در مقام افاده علمی به معنای اینکه بخواهند یک شاخه علمی را از بن و ریشه و با تمام فروعات پایه‌گذاری کنند، نبودند.
حجت‌الاسلام  واعظی اظهار کرد: اینکه گفته شده قرآن «هدى للمتقین» است، اینکه «تبیان لکل شئ» است، این کل شئ منظور هدایت و سعادت است.‌به تعبیر دیگر، این پیش‌فرض بسیار غلط است که گمان کنیم دین ما صرفا نص‌گرا، ظاهرگرا است و مخدوش‌کننده عقل وتوانایی های دانشی ومعرفتی است که خدا به ما عرضه کرده.»
استاد برجسته حوزه و دانشگاه ضمن تاکید بر اینکه اهتمام معارف دینی بر ارایه کامل دستورات و راهکارهای هدایت معنوی بشر بوده است، بیان کرد: «این‌چنین نیست که دین به‌طور جزئی کلیه شئون معاش و حیات دنیوی ما را را بیان کرده باشد؛ این می شود تعطیلی عقل، تعطیلی تجربه، تعطیلی تلاش‌های عقلائی وتدبیرهای معاشی. در حالی که، منابع ما به تعقل و تلاش علمی ترغیب می کنند.»
حجت‌الاسلام دکتر واعظی اعلام آمادگی کرد، استادان و پژوهشگران دفتر تبلیغات حوزه و پژوهشگاه مرتبط با آن به منظور تبیین مبانی و راهکارهای رویکرد علمی به آموزه‌های دینی حیطه سلامت، نشست‌های هم‌اندیشی با همکاری دفتر طب سنتی ایرانی-اسلامی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار کنند
 

فایل های پیوست
نظرات

ثبت نظرات کاربران

نظر خود را وارد نمایید
* موارد ستاره دار الزامی است