عطارنماها با رنگ و بوی گیاهی داروی شیمیایی می‌فروشند

محمود خدادوست در نشست خبری با موضوع «داروهای عطاری لاغری»  با اشاره به اقبال مردم به طب سنتی که باعث سودجویی برخی عطارنماها شده است، و از این باور مردم سوءاستفاده می‌کنند، اظهار داشت: طی جلساتی که با صنف عطاری‌ها زیرمجموعه وزارت صنعت داشتیم، آنها خودشان مدعی بودند که یک‌سوم عطاری‌های کنونی مجوز ندارند.
وی در ادامه عنوان کرد: به هر حال عطاری جزو تاریخ تمدنی و طب سنتی ما به حساب می‌آید و عطارهای خوشنامی داشتیم که در دوران 150 سال تکفیر و انکار طب سنتی پرچم این طب را حداقل‌ نیمه‌افراشته نگه داشتند و ما شاهد آن هستیم که عطارهای خوشنام و با مجوز مصون از چنین خطاهای فاحش عطارنماها هستند.
رئیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی تصریح کرد: در مجوز عطاری‌ها آمده است که فروش داروهای ترکیبی ولو تولید کارخانه در عطاری‌ها ممنوع است و نمی‌توانند عرضه کنند زیرا در کل عرضه دارو باید در داروخانه صورت پذیرد ولی امروز شاهدیم برخی عطارنماها با رنگ و بوی گیاهی داروی شیمیایی می‌فروشند.
خدادوست ادامه داد: البته نگرانی از وضعیت عرضه گیاهان و داروهای گیاهی علی‌الخصوص تقلبی در تمام جهان مطرح است به‌طوری که سازمان بهداشت جهانی عنوان کرده است مردم فکر می‌کنند چون دارو گیاهی است عوارض ندارد در حالی که این‌طور نیست و حتی یک گیاه نیز می‌تواند عوارض خاص خود را داشته باشد بنابراین باید زیر نظر پزشک این تجویز صورت پذیرد چون هم‌اکنون بسیاری از مردم جامعه دچار بیماری‌های زمینه‌ای هستند و داروی شیمیایی مصرف می‌کنند و مسلماً مصرف داروی گیاهی به‌همراه داروی شیمیایی می‌تواند عوارض و اختلالاتی ایجاد کند.
وی با اشاره به اینکه برخی مواقع تبلیغات واهی و بزرگنمایی در زمینه تأثیرات داروهای گیاهی صورت می‌پذیرد عنوان کرد: توافق‌هایی صورت پذیرفته است تا عقد مجوز عطاری‌ها ملزم به آموزش در حوزه‌های بسته‌بندی و رعایت قوانین عرضه صورت پذیرد.
رئیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی ادامه داد: متأسفانه فوت افراد به‌دلیل مصرف داروهای گیاهی و طبیعی تقلبی در سال‌های اخیر افزایش یافته است.
خدادوست با اشاره به اینکه هم‌اکنون 15 هزار عطاری در کشور فعال هستند، گفت: عطاری سالم اصلاً دارو نمی‌فروشد و براین اساس تا چندی دیگر کتاب رسمی داروهای گیاهی چاپ و وارد بازار می‌شود.
وی در خاتمه با تأکید بر اینکه یکی از مشکلات کنونی نحوه نگهداری گیاهان دارویی است که موجب آلودگی میکروبی می‌شود، خاطرنشان کرد: در این راستا پزشکان طی دوره‌هایی با گیاهان دارویی آشنا خواهند شد و براین اساس آیین‌نامه تأسیس داروخانه‌های گیاهان طبی نیز ابلاغ شده است.

فایل های پیوست
نظرات

ثبت نظرات کاربران

نظر خود را وارد نمایید
* موارد ستاره دار الزامی است