طب سنتی نباید دچار افراطی‌گری شود

مدیرکل دفتر طب سنتی، ایرانی-اسلامی وزارت بهداشت ضمن اشاره به برخی تخلفات در حوزه طب سنتی، تاکید کرد: در حوزه حجامت و طب سنتی نباید بر خلاف قانون عمل کنیم.
به گزارش ایسنا، دکتر محمود خدادوست اظهار کرد: وظیفه داریم که طب سنتی را ضابطه‌مند و قانون مند به پیش ببریم تا به سلامت و اعتقادات مردم لطمه‌ای وارد نشود و قانون هم رعایت شده باشد، اما باید توجه داشت که طب سنتی بیشتر از اینکه تداخلات درمانی مانند حجامت داشته باشد، دارای توصیه هایی برای اصلاح سبک زندگی است.
وی تصریح کرد: در حال حاضر متاسفانه در باور برخی از مردم، طب سنتی همان حجامت است در صورتی که در هیچ یک از منابع معتبر، برای هر بیمار، در هر فصل و در هر مکان و زمانی حجامت توصیه نشده، بلکه انجام حجامت وابسته به شرایط زمانی، سنی و مزاجی افراد است، اما برخی از پزشکان، قبل از گرفتن شرح حال بیماران، آنها را وادار به انجام حجامت می‌کنند و با انجام این کار، به نوعی، انحراف طبیعت می‌دهیم و بیمار برای چندین روز سرحال می‌شود غافل از اینکه بسیاری از حجامتها برای بیمار همراه با عوارض است.
مدیر کل دفتر طب سنتی، ایرانی-اسلامی وزارت بهداشت حجامت را یکی از روشهای درمانی طب سنتی عنوان کرد که مورد تایید منابع معتبر علمی این طب است و افزود: برخی از مدعیان حجامت، سالانه 12 میلیون لیوان حجامت می فروشند و اعتقاد داریم که در حوزه حجامت و طب سنتی نباید بر خلاف قانون عمل کنیم.
وی توسعه طب سنتی ایرانی را تنها در مسیر قانونی میسر دانست و اضافه کرد: رویکرد ما هم قانونمند کردن طب سنتی است و در حال حاضر در 17 دانشگاه کشور، دانشجویان طب سنتی تربیت می‌شوند و آموزه‌های این طب ارزشمند را وارد خانه های بهداشت کرده‌ایم تا سبک زندگی مردم اصلاح شود.
خدادوست در ادامه اظهار کرد:  سال گذشته برای اولین بار برای خدمات حجامت و فصد در کتاب ارزشهای نسبی، تعرفه در نظر گرفته شد و این خدمات را استاندار کردیم و به تایید معاونت درمان وزارت بهداشت رساندیم. در عین حال معتقدیم که باید در قالب قانون کار کنیم و جلوی افراطی‌گری و آسیب رسیدن به مردم و نظام سلامت را بگیریم.
مدیر کل دفتر طب سنتی، ایرانی-اسلامی وزارت بهداشت با اشاره به وجود خانه‌ها و مراکز بهداشتی بسیار زیاد در کشور، گفت: برای بهورزان دو کتاب با عناوین آشنایی با اصول اولیه طب سنتی و درمانهای خانگی در نظر گرفته شده و در واقع تعالیم و مفاهیم طب سنتی به سطح اول خدمات بهداشتی و درمانی رفته است.
وی  به انجام کارهای علمی و تحقیقاتی متعدد و پایان نامه‌های مربوط به موضوع حجامت و فصد در کشور اشاره کرد و افزود: وزارت بهداشت در راستای آکادمیک کردن طب سنتی اقدام به راه اندازی 32 کلینیک و سلامتکده طب سنتی در کشور کرده است.
خدا دوست در خصوص وضعیت موسسه حجامت ایران نیز گفت: این پرونده در مرجع قضایی در حال رسیدگی است و فضاسازی در فضای مجازی و خبری به صلاح نیست زیرا هم مردم را به اشتباه میاندازد و هم خطرآفرین است.
مدیر کل دفتر طب سنتی، ایرانی-اسلامی وزارت بهداشت ضمن تاکید بر لزوم رعایت قانون در کشور، اظهار کرد: دانشگاه ارمنستان به صورت غیر قانونی ایجاد شده بود و رسانه ها باید قبل از مطرح کردن موضوعی که ممکن است برای کشور تبعاتی به همراه داشته باشد، از مراجع قانونی اطلاع کسب کنند؛ چون برخی از فرزندان ایرانی در این دانشگاه غیرقانونی سالانه میلیون ها تومان هزینه میکنند.
خدادوست با بیان اینکه از نظر مقام معظم رهبری، ملاک امور، قانون و مقررات کشور است، اضافه کرد: در سیاستهای کلی سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، نظارت وظیفه وزارت بهداشت است و وقتی این وزارتخانه اقدام به بستن موسسه حجامت ایران کرده، یعنی به وظیفه خود عمل کرده است، در مجوز این موسسه نیز ذکر شده که چه کسی برای چه مدتی و برای چه کاری اجازه فعالیت دارد.
وی تاکید کرد: خط قرمز ما قانون است اما اگر فردی با قانون مشکلی دارد، بحث متفاوتی است و فصل الخطاب امور، احکام و مراجع قضایی است.
به گزارش وبدا، مدیر کل دفتر طب سنتی، ایرانی-اسلامی وزارت بهداشت با اشاره به رابطه دوستی خود با مسئول موسسه حجامت ایران، گفت: سالها پیش به ایشان گفتم که زمانی طب سنتی به صورت منطقی و آکادمیک توسعه می‌یابد که بتوانیم صرف نظر از قوانین و مقررات مناسب کشور، پزشکان را با خودمان همراه کنیم که در غیر این صورت، مردم آسیب می بینند. موافقم که شاید سرعت توسعه طب سنتی در کشور زیاد نباشد اما برای وزارت بهداشت مهم است که با سلامت و جیب مردم بازی نشود و منافع عده‌ای فرصت طلب و سودجو تامین نشود. 

فایل های پیوست
نظرات

ثبت نظرات کاربران

نظر خود را وارد نمایید
* موارد ستاره دار الزامی است