از دیدگاه طب سنتی چاقی یک بیماری خطرناک محسوب می‌شود

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم, مریم ایران زاد اصل- مدیر آموزش انجمن علمی طب سنتی ایران درباره چاقی از نگاه طب سنتی اظهار داشت: چاقی و اضافه وزن، شایع ترین اختلال متابولیک در انسان است.
به گفته وی امروزه این اختلال، با توجه به تاثیر معنی دار آن بر میزان مرگ و میر و عوارض ناشی از بیماری‌های قلبی – عروقی، دیابت نوع 2، سندرم متابولیک و سرطان‌ها، به عنوان یک بیماری پرخطر شناخته می‌شود.
این متخصص طب سنتی افزود: پیشگیری از چاقی و کاهش عوارض آن، از اهداف مهم سازمان‌های متولی سلامت در دنیا محسوب می‌شود؛ پزشکان و دیگر متخصصان حوزه سلامت، همواره به دنبال راه حلی مناسب برای رفع این معضل هستند.
ایران زاد اصل اضافه کرد: روش‌های مختلفی برای کاهش وزن و عوارض ناشی از آن، طی سالیان دراز در دنیا استفاده شده است، از جمله: تغییر در سبک زندگی، مداخله‌های دارویی، جراحی و طب مکمل, اما مطالعات نشان می‌دهند با وجود موثر بودن برخی از این روش‌ها، تنها 10-5 درصد افراد قادر به حفظ وزن کاسته شده بوده‌اند.
وی بیان داشت: از آنجایی که عوامل متعدد و پیچیده‌ای در پدیده چاقی دخیل هستند، همواره در مدیریت آن، نیاز به استفاده از دیدگاه‌های مختلف طبی احساس شده است؛ به گونه‌ای که همه روزه شاهد ارائه روش‌های درمانی متنوع از سوی مکاتب طبی مختلف و عرضه طیف وسیعی از داروهای لاغر کننده به بازار دارویی دنیا هستیم. در این میان، طب مکمل و گیاهان دارویی، به عنوان گزینه موثر در کاهش وزن و کاهش چربی بدن، از طرف پزشکان و بیماران مورد استقبال قرار گرفته است.
مدیر آموزش انجمن علمی طب سنتی ایران خاطرنشان کرد: طب ایرانی نیز به عنوان یک مکتب طبی مستقل که بر پایه مزاج و اخلاط استوار است، دیدگاه ویژه‌ای در خصوص پدیده چاقی و روش‌های درمانی آن دارد. دانشمندان این طب، «سمن مفرط» یا چاقی را یک بیماری خطرناک می دانند و بر درمان آن و حفظ سلامتی تاکید داشتند.

فایل های پیوست
نظرات

ثبت نظرات کاربران

نظر خود را وارد نمایید
* موارد ستاره دار الزامی است