نشست تخصصی طب سنتی در دومين کنگره بين‌المللي توسعه روابط اقتصادي در حوزه سلامت

با همکاری دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، نشست تخصصی طب سنتی و گیاهان دارویی در دومين کنگره بين‌المللي توسعه روابط اقتصادي در حوزه سلامت با محوريت کشورهاي اسلامي، برگزار شد.
به گزارش وبدا، در این نشست تخصصی، معاون تعالی و مشاور بین‌الملل دفتر طب سنتی و مسئول کمیته ثبت ملی و بین‌المللی مولفه‌های طب ایرانی در یونسکو حضور داشتند و در خصوص تاریخچه طب سنتی در ایران، وضعیت طب سنتی و مکمل در جهان و رشته داروسازی سنتی در ایران صحبت کردند.
دکتر علیرضا عباسیان، معاون تعالی دفتر طب سنتی، با تاکید بر اینکه هر کشور و تمدنی نیاز به برخی ملزومات دارد و سلامت یکی از آن‌هاست، به برخی شواهد موجود در خصوص پیشرفت‌های پزشکی ایرانیان در گذشته اشاره کرد و گفت: به نظر می‌رسد آغاز طب در ایران، به عنوان یکی از قدیمیترین کشورهای جهان، به بیش از 3500 سال پیش برمی‌گردد.
وی با بیان اینکه آغاز علم طب از ایران بوده و سپس به کشورهای دیگر وارد شده است، افزود: در طب سنتی، از یکسری اصولی استفاده می‌شود که تشخیص و انتخاب روش درمانی را برای پزشک متخصص آسان می‌کند.
معاون تعالی دفتر طب سنتی وزارت بهداشت سپس به اقداماتی که تا کنون در کشور برای به‌روز کردن دانش طب سنتی انجام شده است، اشاره کرد و تغییر نسخ خطی سنتی به کتاب‌های جدید تایپ‌شده، تغییر مدارس سنتی، داروخانه‌ها و کلینیک‌ها، با توجه به استانداردهای جدید در حوزه‌های آموزش، تولید دارو و درمان بیماران را از جمله این اقدامات دانست.
وی تلفیق طب سنتی با طب رایج را یکی از زمینههای جدید فکری در طب سنتی ایرانی دانست و پیشنهاداتی برای همکاری با دیگر کشورها در این زمینه، از جمله استفاده از جاذبه‌های توریسم سلامت در حیطه طب سنتی و توریسم مکان‌های تاریخی طب سنتی مانند مقبره ابن سینا ارائه کرد.
در ادامه این نشست، دکتر امیرهومن کاظمی، مشاور بین‌الملل دفتر طب سنتی به بیان وضعیت طب سنتی و مکمل و طب تلفیقی در کشورهای مختلف دنیا و سیاست‌های سازمان جهانی بهداشت در این زمینه پرداخت و گفت: امروزه همه کشورهای پیشرفته دنیا در حال قانون‌گذاری برای استفاده از ظرفیت‌های طب سنتی و مکمل در کنار طب رایج هستند و در بسیاری کشورهای پیشرفته اروپایی، خدمات طب سنتی و مکمل در کنار طب رایج ارائه می‌شود و پوشش بیمه‌ای هم برای آن‌ها وجود دارد.
وی با تاکید بر اینکه طب سنتی و مکمل و طب تلفیقی می‌تواند یکی از قابلیت‌ها و توانمندی‌های سیستم سلامت کشور ما باشد که هم علمی و هم اقتصادی است، افزود: در کشور ما این قابلیت وجود دارد که یکی از پیشگامان ارائه خدمات طب سنتی و مکمل و طب تلفیقی در دنیا باشیم و می‌توانیم در این زمینه، به تمام کشورها به‌ویژه کشورهای همسایه، در حوزه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی و درمانی، خدمات ارائه کنیم.
دکتر آرمان زرگران، مسئول کمیته ثبت ملی و بین‌المللی مولفه‌های طب ایرانی در یونسکو در دفتر طب سنتی نیز در ادامه، به ارائه توضیحاتی در خصوص وضعیت رشته داروسازی سنتی در ایران پرداخت و گفت: در ایران، رشته داروسازی سنتی، یک رشته دانشگاهی است که با فارماکوگنوزی و دیگر رشته‌های گیاهان دارویی تفاوت دارد.
وی با تاکید بر اینکه این رشته کاملا منطبق با اصول علمی علم داروسازی است، افزود: در رشته داروسازی سنتی، تمام اصول علمی موجود در علم داروسازی که برای تولید دارو به کار می‌رود، رعایت می‌شود.
گفتنی است، در نشست تخصصی طب سنتی و گیاهان دارویی در دومين کنگره بين‌المللي توسعه روابط اقتصادي در حوزه سلامت با محوريت کشورهاي اسلامي، دكتر محمدباقر رضايي، ریيس هيات‌مديره انجمن علمی گیاهان دارویی و معاون وزیر بهداشت اندونزی و قائم‌مقام وزیر بهداشت نیجر نیز حضور داشتند.
شایان ذکر است دومين کنگره بين‌المللي توسعه روابط اقتصادي در حوزه سلامت با محوريت کشورهاي اسلامي، با حمایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، پنجم تا هفتم اسفند ماه در سالن همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيماي تهران برگزار شد و گردشگری سلامت، طب سنتی و گیاهان دارویی و سبک زندگی سالم، از جمله محورهای مورد بحث در این کنگره بود.

فایل های پیوست
نظرات

ثبت نظرات کاربران

نظر خود را وارد نمایید
* موارد ستاره دار الزامی است